CĂRȚI EZOTERICE

Fotografie de Luriko Yamaguchi pe Pexels.com
Fotografie de fotografierende pe Pexels.com

Toți trebuie să incepem de undeva, astfel incât aici veți găsi o serie de cărți recomandate de noi și de ocultiști români și nu numai. Acestea sunt publicate pe categorii in funcție de interes. Pentru inceput vom publica o serie de cărți destinate pentru:

Cărți pentru incepători

1. Heinrich Cornelius Agrippa – Three Books of Occult Philosophy
2. Franz Bardon – Initiation into hermetics
3. Lemegeton
4. Picatrix
5. The Practical Kabbalah – Robert Ambelain
6. Zohar
7. Liber Null – Peter J. Carroll
8. Euinox-urile lui Crowley
9. Corpus Hermeticum
10. The Mystic Grimoire of Mighty Spells and Rituals – Frater Malak
11. Heptameron
12. The Miracle of New Avatar Power – Geof Gray-Cobb
13. Grimoire of Armadel
14. The Sacred Magic of Abramelin the Mage
15. Ophiel Vignettes
16. The Master Book of Candle Burning – Henry Gamache
17. Elementary Theosophy – L.W. Rogers
18. The art of drawing spirits into crystals – Johannes Thritemius


Indexatoare de E-book-uri păgâne

  1. The Occult – theoccult.bz/
  2. The Occult Library – http://www.theoccultlibrary.com/
  3. Digimob Project – digimob.forumotion.net/
  4. Grimoar – english.grimoar.cz/
  5. Twilit Grotto: Archives of Western Esoterica – esotericarchives.com/
  6. Hermetics – http://www.hermetics.org/
  7. Sacred Magick – http://www.sacred-magick.com/
  8. Sacred Texts – http://www.sacred-texts.com/

Listă de edituri păgâne/oculte

  1. Avalonia Books – avaloniabooks.co.uk/221/
  2. Devil’s Mark Publishing – devilsmarkpublishing.com/
  3. Ixaxaar – www.ixaxaar.com/
  4. Nephilim Press – nephilimpress.com/
  5. Ouroboros Press – www.bookarts.org/
  6. Severed Head Publishing – www.severedheadpublishing.com/
  7. The Black Press – www.theblackpress.org/
  8. Hadean Press – www.hadeanpress.com/
  9. Scarlet Imprint – www.scarletimprint.com/index.htm
  10. Midian Books – www.midianbooks.co.uk/
  11. Starfire Publishing – www.starfirepublishing.co.uk/
  12. Caduceus Books – www.caduceusbooks.com/
  13. Fulgur – www.fulgur.co.uk/
  14. Xoanon – www.xoanon.co.uk/
  15. Three Hands Press – www.threehandspress.com/
  16. Weiser Books – redwheelweiser.com/
  17. Magus Books – www.magusbooks.com/
  18. Primal Craft – www.primalcraft.com/
  19. Brahms Bookworks – www.brahmsbookworks.com/
  20. The Golden Hoard Press – goldenhoard.net/
  21. Ishtar Publishing – www.ishtarpublishing.com/
  22. Lux Ferous – luxferous.com/
  23. Aeon Sophia Press – www.aeonsophiapress.com/
  24. Merkur Publishing – www.merkurpublishing.com/
  25. Hellfire Club Books – www.hellfireclubbooks.co.uk/

Bune de citit pentru anul 2020 și următorii 2-3 ani

  1. The Black Sun – Stanton Marlan
  2. Goethe The Alchemist – Ronald Douglas Gray
  3. The Alchemy Key – Stuart Nettleton
  4. Chemical Wedding – Christian Rosenkreutz
  5. The power of stars – How cellestial observations have shaped civilization
  6. Astrologie practică – Adrian Cotrobescu
  7. Ptolemy’s Tetrabyblos
  8. Language Instinct, The – Steven Pinker
  9. Inteligenta Materiei – Dumitru Constantin Dulcan
  10. The science of Leonardo – Fritjoff Capra
  11. The turning point – Fritjoff Capra
  12. The Posthuman Condition _ Consciousness – Pepperell_ Robert
  13. Language in the Brain_ – Helmut Schnelle
  14. Evolution of the Brain_ Creation of the Self – John C. Eccles
  15. Martin Heidegger – Being and Time
  16. Chemarea Atlanților – Remer Ra
  17. Legenda lui Zamolxe – Remer Ra
  18. Misterele școlii zalmoxiene – Remer Ra
  19. De la Zamolxis la Ghenghis Han – Mircea Eliade
  20. Taina Kogaionului – Cristina Pănculescu
  21. Zamolse – Primul legiuitor al getilor – Carolus Lundus
  22. Initiere în hermetism – Franz Bardon
  23. The corpus hermeticum
  24. Magic squares and the Tree of Life
  25. Magic squares and cubes – Andrews
  26. Manly Hall – The Lost Keys of Masonry – The Legend of Hiram Abiff
  27. Manly Hall – The Secret Teachings of All Ages
  28. The Reign of quantity – Rene Guenon
  29. Perspectives on initiation Rene Guenon
  30. The Essential Rene Guenon
  31. Man and his becoming, acording to the Vedanta – Rene Guenon
  32. The great triad – Rene Guenon
  33. The multiple states of the being – Rene Guenon
  34. The metaphysical principles of infinite calculus – Rene Guenon
  35. The crisis of the modern world – Rene Guenon
  36. The symbolism of the Cross – Rene Guenon
  37. The lord of the world – Rene Guenon
  38. Simboluri ale științei sacre – Rene Guenon
  39. Mathematics and the divine
  40. Rites and Symbols of Initiation – The Mysteries of Birth and Rebirth – Mircea Eliade
  41. The Balance of Being/ the Fourth Way in the 21st Century
  42. Ayahuasca in My Blood: 25 Years of Medicine Dreaming
  43. Istoria ideilor și credințelor religioase – Mircea Eliade
  44. The Myth of the Eternal Return – Mircea Eliade
  45. Metamorfoze I – XV – Ovidiu
  46. Mythic Figures (Uniform Edition of the Writings of James Hillman)
  47. Senex & Puer (Uniform Edition of the Writings of James Hillman)
  48. Animal Presences (Uniform Edition of the Writings of James Hillman)
  49. Aion – C G Jung
  50. The archetypes of the collective unconscious – CG Jung
  51. Psihologie și alchimie – CG Jung
  52. The structure and dynamics of the psyche C.G. Jung
  53. The Red Book – C.G. Jung
  54. Mysterium Conjunctionis – C.G. Jung
  55. Feeding Your Demons_ Ancient Wisdom for – Allione_ Tsultrim
  56. Sandra Lee Dennis – Embrace of the Daimon, Healing Through the Subtle Body, Jungian Psychology and the Dark Feminine
  57. Stanislav GROF – Psychology of the Future
  58. Wisdom of Insecurity – Allan Watts
  59. Alchemical Psychology (Uniform Edition of the Writings of James Hillman)
  60. City & Soul (Uniform Edition of the Writings of James Hillman)
  61. The Ironwing tarot
  62. Thoth Tarot – Aleister Crowley
  63. Re-Symbolization of the Self_ Human Deve – Inna Semetsky
  64. Mystical Origins of the Tarot
  65. Tarot and the Journey of the Hero
  66. The Wanderer
  67. A Magical Course in Tarot: Reading the Cards in a Whole New Way
  68. The secrets of ancient geometry
  69. A Latin Grammar
%d blogeri au apreciat: